Duet producencki Clix&Crax opowiada o produkcji utworu Ero JWP feat. Pih, Hazzidy „Piątek Trzynastego”.

 

Kawałek znajduje się na solowym albumie Ero JWP „Elwis Picasso”, który jest pierwszym tytułem w katalogu polskiego Def Jam Recordings.

Szkic bitu powstał w 2017 roku w domowym studio Łukasza (TheStukyTrzasky). Nad kompozycją i aranżacją pracowaliśmy w FL Studio. Produkcja opiera się na charakterystycznym samplu pianina, wokół którego zbudowaliśmy cały szkielet projektu.Po ustaleniu tempa i dostrojeniu głównego motywu przewodniego, dobieramy bębny i przeważnie zaczynamy od dynamicznego ułożenia hihatów w rytmie ósemkowym (1/8).

Nasze produkcje charakteryzują masywne i atakujące bębny. W tym celu stosujemy layering one-shotów perkusyjnych. Nasze brzmienia kick’ów, snare’ów, hihat’ów i pozostałych blach budujemy z kilku zgodnych fazowo próbek, które dostrajamy do tonacji utworu. Ten patent wymaga precyzji  i staranności bo wg. fizyki przesunięcia, czy niezgodności fazy między źródłami osłabią lub całkowicie wyeliminują użyteczne pasmo częstotliwości danego brzmienia. Ten sposób jest bardzo czaso i pracochłonny, ale pozwala naturalnie wykreować pełnopasmowy sound już we wczesnym etapie, aniżeli „siekać” dany dźwięk kolejnymi filtrami korektora lub bezmyślnie obciążać procesor komputera masą wtyczek.

W tym projekcie użyliśmy relatywnie mało zewnętrznych plugin’ów, za wyjątkiem korektorów Fabfilter Pro Q2. Wspólnym mianownikiem dla chirurgicznej korekcji było odfiltrowanie najniższych częstotliwości sampli w celu oczyszczenia energii w dolnym paśmie. Gdzieniegdzie dodałem kilka plugin’ów emulujących pasywny korektor Pulteq EQP1, który nawet w neutralnym ustawieniu rewelacyjnie nasyca najniższe tony. Mimo że jest to cyfrowa replika legendarnego analoga to śmiem stwierdzić, że jest to bardzo szlachetne narzędzie w katalogu Universal Audio.

Nie sądziliśmy, że ten projekt może okazać się aż tak silnym bodźcem dla Erosa, który bardzo sprawnie napisał tekst i zaprosił gości. Po skończeniu aranżacji, w tym samym projekcie przygotowaliśmy wyjściowy mix wg. własnych preferencji. Proporcje głośności, użycie odpowiednich pogłosów i panoramowanie instrumentów to najprostsze i najbardziej skuteczne sposoby na transparentność i selektywność. Export aranżacji do poszczególnych śladów wykonałem za pomocą przetworników AD/DA w interfejsie UAD Apollo Twin Duo.

Lubię ten dźwięk ze względu na dynamikę, pasmo przenoszenia i przejrzyste brzmienie w najwyższych częstotliwościach. Zawsze przed dodaniem track’ów na serwer upewniam się, czy czegoś nie brakuje i czy wszystko działa od wspólnego punktu startowego. Odpowiedniego opisane i zsynchronizowane ścieżki zawierają headroom przeznaczony dla ostatecznych decyzji realizatora dźwięku. Za realizację mixu i masteringu odpowiada Klimson w warszawskim B1Studio.

Dziękujemy redakcji beatbattle.pl za zaproszenie do tej inicjatywy !

Aby być na bieżąco z naszymi poczynaniami zapraszamy na https://www.facebook.com/Clix.Crax

Clix&Crax:

Duet producencki Clix&Crax tworzą Rafał Jaworski (Javeure.) i Łukasz Kozyra (TheStukyTrzasky). Początek ich współpracy muzycznej przypada na rok 2012, w którym stworzyli remix utworu „The world is listening” amerykańskiej wokalistki Akua Naru. Remix zakwalifikował się do finałowej dziesiątki najlepszych zgłoszeń z całego świata. Panowie wyprodukowali utwór na jeden z najbardziej wyczekiwanych krążków w historii polskiego rapu. Kawałek ukazał się na solowej płycie „Elwis Picasso” warszawskiego rapera Ero JWP.

Javeure. właść. Rafał Jaworski

Producent muzyczny, aranżer, realizator dźwięku. Absolwent warszawskiej Akademii Dziennikarstwa i Realizacji Dźwięku. W 2012 r. zadebiutował jako producent na legalnym wydawnictwie HZOP „Drogowskazy życia”. Rok później zdobył pierwsze miejsce w konkursie na remix Siwers/Tomiko – „Ogień”. Jako jeden z trzech zakwalifikowanych producentów uczestniczył w warsztatach produkcji muzycznej „Druga Strona Ulicy” pod okiem Olka Kowalskiego (Czarny Hifi) i Eldo. Obok projektów sygnowanych własnym pseudonimem współtworzy duet producencki Clix&Crax. Panowie wyprodukowali utwór na jeden z najbardziej wyczekiwanych krążków w środowisku hiphopowym Ero JWP „Elwis Picasso”. Album ukazał się nakładem polskiego oddziału Def Jam Recordings.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *