PL#F 2020 – Znamy pierwszych artystów festiwalu!

Wraz z pierwszymi ogłoszeniami rusza sprzedaż karnetów. Do zobaczenia na słonecznej nadwiślańskiej plaży. Elooo!

PRO8L3M to zjawisko, obok którego nie sposób przejść obojętnie. Od momentu debiutu w 2013 roku każde kolejne wydawnictwo zespołu przynosi platynowe płyty i elektryzuje coraz większe kręgi słuchaczy. Regularnie wyprzedając największe sale koncertowe w Polsce, PRO8L3M pozostaje jednym z fenomenów muzycznych ostatnich lat. Duet porusza i łączy odbiorców różnych gatunków – od hip-hopu po alternatywę. W ich pełnej popkulturowych nawiązań twórczości tematyka nowych technologii i futuryzm mieszają się z sensacyjnymi opowieściami.

Tworzony przez Oskara i Steeza stołeczny zespół zadebiutował kontrowersyjnym „C30-C39”, który dla jednych był długo oczekiwanym powiewem świeżości, a dla innych wątpliwym i trudnym do sklasyfikowania fenomenem. Od tego czasu PRO8L3M nie zwalnia tempa i co krok zaskakuje swoich słuchaczy nowym materiałem. Duet ma na swoim koncie 7 wydawnictw – wspomnianą wcześniej epkę „C30-C39”, mixtape „Art Brut”, „PRO8L3M LP”, „Hack3d By GH05T 2.0” EP, „Ground Zero Mixtape” „Widmo” LP. oraz „ART BRUT 2”

W najnowszym wydawnictwie zatytułowanym „ART BRUT 2” Oskar ze Steezem oddają hołd polskiej muzyce minionych dekad, ale także wracają do lat, które ich ukształtowały. Przypadają one na czas dzikiego kapitalizmu, gdzie powiew zachodu odczuwalny był w zapachu T-shirtów z Jarmarku Europa, pranych niemiecką chemią. Dzielą się z nami czymś bardzo osobistym. Przenoszą nas do czasów, w których podwórko zastępowało social media, a podczas szkolnych przerw kupowało się na spółkę z ziomkiem nabitkę do fifki za pięć blach.

 

MATA pierwsze kawałki zaczął pisać pod koniec podstawówki, w której do nauki angielskiego motywowało go to, że nie rozumiał tekstów Eminema.
W podziemiu zadebiutował w październiku 2018 koncept albumem pt. “FUMAR MATA”, ciepło odebranym przez krytyków. W 2019 roku dołączył do akcji SBM Starter, a jego pierwszy singiel “Biblioteka Trap” okazał się niekwestionowanym hitem, gromadząc 500 tysięcy odtworzeń w miesiąc od premiery. Pod koniec 2019 roku wydał szeroko komentowany singiel “Patointeligencja ”, który zdobył ponad 20 milionów odtworzeń w serwisie Youtube. Otwarcie nowej dekady również należało do Maty. Artysta dotarł do najwyższych miejsc na playlistach w serwisach streamingowych a jego debiutancka płyta “100 dni do matury” została świetnie przyjęta przez dziennikarzy i słuchaczy.
Mata lubi bawić się formą, a jego utwory są pełne ironii, absurdu i eksperymentów.

 

Szpaku to ostre i uliczne brzmienie. Osiedlowe teksty, wyplute zachrypniętym głosem. Tyle, że to wszystko udekorowane toppingiem z newschoolowych rzeczy. Udało mu się wypracować oryginalny, autentyczny styl, w którym brudny wokal i uliczne historie przeplatają się z częstym, ale wysmakowanym użyciem autotune’a.

Po wydanym w 2017 roku „Młody Simba Mixtape” Szpaku dołączył do B.O.R. Records. Tam wydał swoją EP’kę „BORuto”, za której produkcję odpowiadał 2K Beatz. Album został wydany w nakładzie 3000 sztuk i sprzedał się w ciągu godziny.
W tym samym roku Szpaku zaczął pracę nad nowym albumem pt. „Atypowy”, który swoją premierę miał w listopadzie 2018 roku. Pierwszym numerem promującym ten album był singiel pt. „UFO”, który zebrał kilka milionów wyświetleń w kilka dni. Album po około 2 miesiącach od premiery uzyskał status platynowej płyty.

28 lutego 2020 roku raper nakładem własnej wytwórni GUGU wydał album „Dzieci duchy”. Za warstwę muzyczną projektu w całości odpowiedzialny jest Kubi Producent.

 

Jan Rapowanie to autor jednego z najciekawszych debiutów ostatnich lat. Jego charakterystyczny styl sprawia, że zjednuje sobie sympatię słuchaczy z różnych pokoleń. Jak mało kto potrafi opowiadać o przyziemnych problemach z dużą dozą dojrzałości i dystansu. Współpracował z największymi ksywkami rodzimej sceny rapowej. Mimo młodego wieku ma na swoim koncie trzy, długogrające płyty – za ich niepowtarzalną warstwę muzyczną odpowiada NOCNY.
W marcu 2019 roku światło dzienne ujrzał legalny debiut duetu Jan – rapowanie & NOCNY – “Plansze”. Album spotkał się z niezwykle pozytywnym przyjęciem krytyków i słuchaczy, którzy szybko określili go mianem “głosu pokolenia”. Płyta trafiła na szczyt OLiS, a promująca ją trasa wyprzedała się w ekspresowym tempie.
Sukces Janka nie pozostał niezauważony przez branżę. Raper dołączył do grona wykonawców dwóch prestiżowych festiwali muzycznych: Opener Festival i Orange Warsaw Festival, ku zdecydowanej radości ich uczestników.
Aktualnie raper promuje swój najnowszy album, którego podobnie jak w przypadku poprzednich producentem jest NOCNY. „Uśmiech” w wersji fizycznej ukazał się 13 marca nakładem SBM LABEL.

 

Dziarma wkroczyła na scenę bez kompromisów. Najpierw z gościnnymi zwrotkami, potem ze świetnie przyjętą EP-ką „V”, którą udowodniła, że wkrótce może być jedną z najbardziej znaczących artystek na rodzimej scenie. Pełno obserwacji, celnych i ciętych komentarzy, a także kobiecy manifest, który ekscytuje nie tylko w swojej niszy, ale i w znacznie większym wymiarze to właśnie cechuje rap Dziarmy.

 

AVI x LOUIS VILLAIN charyzmatyczny duet artystów, który w swojej muzyce stawia na emocje
i niebanalną lirykę, nie zapominając jednocześnie o efektownym brzmieniu. Na początku 2018 roku muzycy wydali własnym sumptem doskonale przyjęty album pt. „Zbiór Pieśni Sycylijskich”.
Z tego krążka pochodzą takie utwory jak „Ora Et Labora”, „Monte Christo” czy „Dante” z gościnnym udziałem ReTo.
W lipcu 2019 roku ukazał się ich długogrający krążek „Spis dzieł sycylijskich”. Promowany był takimi utworami jak „Jak ma żyć?” z gościnnym udziałem Bonsona , czy „Manifest” z gościnnym udziałem Dj’a Flip’a.

 

KAZ BAŁAGANE to raper obeznany z mroczną stroną życia w stolicy, snuje historie o wielkomiejskim życiu i lokalnym półświatku. Raper dał się poznać szerszej publiczności świetnie przyjętym krążkiem z 2015 roku – „Lot022”. Wydawnictwo, które ukazało się niezależnym sumptem, zebrało bardzo dobre opinie wśród słuchaczy, a nakład fizyczny rozszedł się w szybkim tempie. Od tamtej pory raper sukcesywnie rok w rok nagrywa nowe albumy, które cieszą się sporą popularnością. Ostatni, „Polska Gotówkowa”, nagrany z producentem Apmg ukazał się w grudniu 2019 roku.

 

GVERILLA rozwija swoją działalność na wielu płaszczyznach jest wokalistą, producentem i pisze teksty. Jego korzenie sięgają przede wszystkim rapu, a całokształt tego co nagrywa można opisać jako połączenie przemyślanej, ekspresywnej liryki oraz eksperymentalnych linii wokalnych z abstrakcyjnym malarstwem czy grafiką. Jego ep-ka „ELEMENT” ukazała się pod koniec czerwca 2018 roku nakładem Revolume. Aktualnie Gverilla promuje swój najnowszy album „Hologram LP”. Jest to zbiór opisów wspomnień, spostrzeżeń i pragnień Gverilli, który poszukuje swojego miejsca w otaczającym go świecie. Album nasycony jest różnorodnymi brzmieniami i psychodelicznymi wizjami, których źródeł możemy szukać w trip hopie, rapie czy elektronice przeplatanej klimatami lat osiemdziesiątych.

 

HODAK/2K to kolejny artysta, w którym wielki talent zauważył Def Jam Polska. Pełno inspiracji współczesną sceną, mocne, osobiste teksty i niezwykły klimat panujący na niedawno wydanym „Custom” ujawniły kolejnego artystę, do którego mogą należeć najbliższe miesiące w rodzimym rapie.

 

KABE to 19 letni obywatel Europy, człowiek, który przez wiele lat mieszkał w Paryżu, gdzie dorastał, opowiada sporo historii widzianej z jego perspektywy. Zwięźle, konkretnie, z błyskotliwymi odniesieniami, wplatając w teksty sporo elementów języka francuskiego. Zobaczycie i przekonacie się, że życie na osiedlach Europy rządzi się podobnymi prawami, jak polskie realia.Album Kabe „Albinos” ukazał się na początku 2020 roku nakładem wytwórni Stoprocent.

 

PIOTR CARTMAN to raper, który w 2019 roku podpisał kontrakt z wytwórnią QueQuality.
Cartman ukrywa swoją tożsamość i nie pokazuje twarzy. Jego pseudonim nawiązuje do fikcyjnej postaci Erica Cartmana z South Parku, którego możemy zobaczyć m.in. w klipach i animacjach jego kawałków.
W listopadzie ukazał się jego singiel, którym promuje nadchodzące wydawnictwo.

 

SLOŃ właściwie Wojciech Zawadzki, znany również jako Liryczny Sadysta, Mocne Ogniwo i Otis Driftwood– polski raper. W 2008 roku wraz z Shellerinim utworzył projekt WSRH. Duet zarejestrował wkrótce potem kolejno wydawnictwa Mistrz tu jest remix (feat. Kobra/Fataem) (2008), Wyższa szkoła robienia hałasu (2008) i Unhuman Mixtape (2009). W 2009 roku ukazał się debiut solowy Słonia zatytułowany Chore melodie. Materiał utrzymany, w ówcześnie mało popularnej na krajowym rynku stylistyce horrorcore’u przysporzył raperowi popularności w podziemiu artystycznym. Wydany wspólnie z Mikserem w 2010 roku album Demonologia, był kolejnym sukcesem artysty. Był dobrze przyjęty przed odbiorców i przyspożył mu dużej popularności. Kolejny album we współpracy z Shellerinim – Szkoła Wyrzutków (2012) zajął 5 miejscu zestawienia OLiS. Następna solowa płyta, wydana rok później, Demonologia 2 – nagrania we współpracy z Mikserem przebiła sukcer poprzedniczki, plasując się na 2 miejscu zestawienia OLiS. Od 2015 wydał nakładem własnej wytwórni „Brain Dead Familia” trzy albumy „Brain Dead Familia”, „Mutylator” oraz najnowszą EP „SICK6SIX EP” we współpracy z holenderskim składem DOPE D.O.D.

 

Winicjusz „Wini” Bartków ur. 01.09.1939 to osoba, o której wiele można by powiedzieć. Wysublimowany smakosz wyszukanych potraw, energiczny biznesman, polityczny radykał i pieniacz, hedonista i epikurejczyk, największy fan, a zarazem wróg wszelkich używek, człowiek o rubasznym i inteligentnym poczuciu humoru, leń i pracoholik w jednym, piewca miłości, który kocha nienawidzić, koneser marihuany wiecznie walczący ze swoim nałogiem, twardy charakter o wielu słabościach, uparty kontestator światowego ładu, modniś noszący się niedbale, sportowiec o sporej nadwadze, baczny obserwator otaczającej rzeczywistości, afirmator życia czerpiący z niego garściami, dowcipniś i gawędziarz, wieczny skater, jowialny choleryk, zatwardziały antykomunista i niepoprawny erotoman, a przede wszystkim największy fan i znawca hip-hopu.
Wini ma na swoim koncie kilka albumów. Ostatni z nich „Cartman music mixtape” ukazał się w 2019 roku.

Bilety/Info – http://plhhfestival.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *