Duet producencki Clix&Crax opowiada o produkcji utworu Ero JWP feat. Pih, Hazzidy „Piątek Trzynastego”.

 

Kawałek znajduje się na solowym albumie Ero JWP „Elwis Picasso”, który jest pierwszym tytułem w katalogu polskiego Def Jam Recordings.

Szkic bitu powstał w 2017 roku w domowym studio Łukasza (TheStukyTrzasky). Nad kompozycją i aranżacją pracowaliśmy w FL Studio. Produkcja opiera się na charakterystycznym samplu pianina, wokół którego zbudowaliśmy cały szkielet projektu.Po ustaleniu tempa i dostrojeniu głównego motywu przewodniego, dobieramy bębny i przeważnie zaczynamy od dynamicznego ułożenia hihatów w rytmie ósemkowym (1/8).

Nasze produkcje charakteryzują masywne i atakujące bębny. W tym celu stosujemy layering one-shotów perkusyjnych. Nasze brzmienia kick’ów, snare’ów, hihat’ów i pozostałych blach budujemy z kilku zgodnych fazowo próbek, które dostrajamy do tonacji utworu. Ten patent wymaga precyzji  i staranności bo wg. fizyki przesunięcia, czy niezgodności fazy między źródłami osłabią lub całkowicie wyeliminują użyteczne pasmo częstotliwości danego brzmienia. Ten sposób jest bardzo czaso i pracochłonny, ale pozwala naturalnie wykreować pełnopasmowy sound już we wczesnym etapie, aniżeli „siekać” dany dźwięk kolejnymi filtrami korektora lub bezmyślnie obciążać procesor komputera masą wtyczek.

W tym projekcie użyliśmy relatywnie mało zewnętrznych plugin’ów, za wyjątkiem korektorów Fabfilter Pro Q2. Wspólnym mianownikiem dla chirurgicznej korekcji było odfiltrowanie najniższych częstotliwości sampli w celu oczyszczenia energii w dolnym paśmie. Gdzieniegdzie dodałem kilka plugin’ów emulujących pasywny korektor Pulteq EQP1, który nawet w neutralnym ustawieniu rewelacyjnie nasyca najniższe tony. Mimo że jest to cyfrowa replika legendarnego analoga to śmiem stwierdzić, że jest to bardzo szlachetne narzędzie w katalogu Universal Audio.

Nie sądziliśmy, że ten projekt może okazać się aż tak silnym bodźcem dla Erosa, który bardzo sprawnie napisał tekst i zaprosił gości. Po skończeniu aranżacji, w tym samym projekcie przygotowaliśmy wyjściowy mix wg. własnych preferencji. Proporcje głośności, użycie odpowiednich pogłosów i panoramowanie instrumentów to najprostsze i najbardziej skuteczne sposoby na transparentność i selektywność. Export aranżacji do poszczególnych śladów wykonałem za pomocą przetworników AD/DA w interfejsie UAD Apollo Twin Duo.

Lubię ten dźwięk ze względu na dynamikę, pasmo przenoszenia i przejrzyste brzmienie w najwyższych częstotliwościach. Zawsze przed dodaniem track’ów na serwer upewniam się, czy czegoś nie brakuje i czy wszystko działa od wspólnego punktu startowego. Odpowiedniego opisane i zsynchronizowane ścieżki zawierają headroom przeznaczony dla ostatecznych decyzji realizatora dźwięku. Za realizację mixu i masteringu odpowiada Klimson w warszawskim B1Studio.

Dziękujemy redakcji beatbattle.pl za zaproszenie do tej inicjatywy !

Aby być na bieżąco z naszymi poczynaniami zapraszamy na https://www.facebook.com/Clix.Crax

Clix&Crax:

Duet producencki Clix&Crax tworzą Rafał Jaworski (Javeure.) i Łukasz Kozyra (TheStukyTrzasky). Początek ich współpracy muzycznej przypada na rok 2012, w którym stworzyli remix utworu „The world is listening” amerykańskiej wokalistki Akua Naru. Remix zakwalifikował się do finałowej dziesiątki najlepszych zgłoszeń z całego świata. Panowie wyprodukowali utwór na jeden z najbardziej wyczekiwanych krążków w historii polskiego rapu. Kawałek ukazał się na solowej płycie „Elwis Picasso” warszawskiego rapera Ero JWP.

Javeure. właść. Rafał Jaworski

Producent muzyczny, aranżer, realizator dźwięku. Absolwent warszawskiej Akademii Dziennikarstwa i Realizacji Dźwięku. W 2012 r. zadebiutował jako producent na legalnym wydawnictwie HZOP „Drogowskazy życia”. Rok później zdobył pierwsze miejsce w konkursie na remix Siwers/Tomiko – „Ogień”. Jako jeden z trzech zakwalifikowanych producentów uczestniczył w warsztatach produkcji muzycznej „Druga Strona Ulicy” pod okiem Olka Kowalskiego (Czarny Hifi) i Eldo. Obok projektów sygnowanych własnym pseudonimem współtworzy duet producencki Clix&Crax. Panowie wyprodukowali utwór na jeden z najbardziej wyczekiwanych krążków w środowisku hiphopowym Ero JWP „Elwis Picasso”. Album ukazał się nakładem polskiego oddziału Def Jam Recordings.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *